5 מזונות פונקציונלים

מהם חמשת המזונות הבריאים ביותר?


מזונות שונים מכילים מרכיבים שונים וחיוניים לבריאות האדם. המרכיבים הבסיסים במזונות הם פחמימות, שומנים, חלבונים ויטמינים ומינרלים. בחלק מן המזונות יש יותר ממרכיב מסוים ובחלק יש גיוון של מספר מרכיבים. בעולם התזונה רווחת ההגדרה “מזון פונקציונלי”.

מה זה מזון פונקציונלי?

מזון פונקציונלי הינו מזון או מרכיב מזון בעל השפעה בריאותית נוספת לזאת הנובעת מהמרכיבים התזונתיים הבסיסיים המצויים בו. מזונות פונקציונליים יכולים להיות ממקורות טבעיים או מעובדים לדוגמה מרכיב מזון כמו יוגורט, יוגורט הוא מקור טוב לסידן, חלבון, ויטמין B12, ויטמין D, אשלגן ומגנזיום אבל מה שעושה אותו מזון פונקציונלי הוא המרכיב הפרביוטי שבו. התוספת של מרכיב פרביוטי שמשפר את העיכול מגדיל את היתרונות הבריאותיים של היוגורט הוא זה שמכניס את היוגורט כמתאים להגדרה של מזון פונקציונלי. מומחי תזונה מאגודת התזונאים האמריקאית בחרו את חמשת המזונות הפונקציונליים החשובים ביותר.

1) סלמון

דג הסלמון נבחר כמזון פונקציונלי מספר 1 וזאת בשל תכולת האומגה 3 שבבשר הדג. חומצות השומן אומגה 3 גורמות לירידה ברמות הכולסטרול הרע ולעליה ברמות הכולסטרול הטוב, כמו כן הן מקטינות את הסיכון להתקפי לב ושבץ. איגוד הלב האמריקני ממליץ לאנשים הסובלים ממחלת לב כלילית, לצרוך כ1 גרם של חומצות אומגה 3 מידי יום. איגוד הלב האמריקני ממליץ לצרוך את חומצות השומן אומגה 3 במזון ולא דרך תוספי מזון. ההמלצה היא לאכול דג סלמון פעמיים בשבוע.

2) שיבולת שועל

שיבולת שועל נבחרה כמזון פונקציונלי בגלל תכולת הסיבים התזונתיים שבה. סיבים אלו מסייעים בתהליך העיכול ומסייעים להילחם במחלות שונות, סיבים תזונתיים עשויים להוריד את רמות הכולסטרול למי שיש רמות גבוהות. להקטין את הסיכונים לחלות במחלות לב, סוכרת וסרטן. בכדי לקבל כמות מספקת ובריאה של סיבים תזונתיים (כ30 גרם) יש צורך לאכול 2 כוסות שיבולת שועל ביום.

3) אוכמניות

אוכמניות נבחרו כמזון פונקציונלי בגלל תכולת האנטי אוקסידנטים. אנטיאוקסידנטים מסייעים לגוף להילחם בנזקים שגורמים הרדיקלים החופשיים ובמחלות כרוניות הקשורות לתהליך הזיקנה. אוכמניות הן בין הפירות בעלי תכולת האנטיאוקסידנטים הפעילים הגבוהה ביותר. בכוס של אוכמניות יש כ14 מ”ג ויטמין C ו0.8 מ”ג ויטמין E ופלבנואידים נוגדי חמצון רבים נוספים.

4) חלב דל שומן

חלב דל שומן הוא מזון פונקציונלי בשל תכולת הסידן שבו ובשל תכולת ויטמין D. סידן הוא מינרל שיכול לסייע בהנמכת לחץ דם גבוה, קצב לב סדיר ובבניית עצמות חזקות. ויטמין D אף הוא בעל חשיבות רבה, נמצא כי לוויטמין D מספר תועלות בריאותיות והוא מסייע במניעת מחלות כגון: סרטן, מחלות לב וסוכרת. ההמלצה לצריכת חלב יומית היא כ3 כוסות חלב ליום.

5) יוגורט דל שומן

המזון הפונקציונלי החמישי הוא היוגורט בעל התכונות הפרביוטיות. התכונות הפרביוטיות נובעות מפלורת החיידקים שביוגורט והם מסייעים בעיכול המזון ותפקוד תקין של המערכת החיסונית. כתב: יורם בן אבו מאמן כושר אישי. מקור המידע: medicalnewstoday תזונה נכונה – מידע בנושאי תזונה נכונה.

About יורם 141 Articles
מידע בנושאי כושר, תזונה ובריאות.