רוזמרין רפואי Rosmarinus Officinalis

rosemary

רוזמרין רפואי – תיאור הצמח ותפוצה


רוזמרין רפואי שייך למשפחת השפתניים כמו צמחי תבלין רבים אחרים בניהם נענה, מרווה, זוטה לבנה, מליסה. אזור התפוצה שלו הוא ים תיכוני. עלי הצמח צרים חלקם העליון ירוק וחלקם התחתון אפור. רוזמרין רפואי אינו נמנה עם צמחית הארץ וגדל בה רק כצמח תרבות.

רוזמרין רפואי – שימושים רפואיים עממים

באירופה שימש הצמח עוד בימים קדומים כצמח מעורר ולטיפול בבעיות עיכול, כאבי ראש ומתח עצבי. בתקופת יוון העתיקה שימש הצמח גם לשיפור הזיכרון, התלמידים הניחו זרי רוזמרין על ראשם כדי לשפר את הזיכרון ואת יכולת הריכוז. בסין כבר מאות שנים שהרוזמרין משמש לאותן מטרות כמו באירופה העתיקה

רוזמרין רפואי – שימושים רפואיים בימנו

השימושים הרפואיים העיקריים שלו כיום נובעים מהשימוש בצמח ברפואה היונית הקדומה. השימוש הרפואי המאושר כיום הוא לטיפול פנימי בבעיות במערכת העיכול ובשימוש חיצוני כטיפול תומך במחלות ראומטיות ובעיות של זרימת דם. כמו כן נראה כי יש לו גם אפקט חלש כנוגד זיהומים, כלומר חומר מחטא.

רוזמרין רפואי – שימושים אחרים

צמח הרוזמרין משמש גם בתעשיית הקוסמטיקה כתוספת לשמפו לסבונים ועוד. נראה (על פי הרפואה העממית) כי שמן הרוזמרין דוחה כינים ולכן יש ערך מוסף לשימוש בשמפו המכיל רוזמרין, אם כי ידוע שיש אנשים הסובלים מגירוי העור כתוצאה משימוש ברוזמרין.

רוזמרין רפואי – הרכב כימי

הרוזמרין מכיל שמן אתרי בעל ריח אופייני המכיל על פי רב כמות גדולה של המרכיב צינאול.

רוזמרין רפואי – בטיחות

לא ידועות תופעות לוואי עקב שימוש בצמח אך לא מומלץ להשתמש בצמח הרוזמרין במהלך הריון.

אתרים אחרים

אתר צמחי מרפא של לימור אלמוג. לימור אלמוג מקיימת הרצאות בריאות, בהרצאות דגש על מידע בנושאי צמחי מרפא. מקור התמונה

About יורם 141 Articles
מידע בנושאי כושר, תזונה ובריאות.