דיאטת ניקוי רעלים – דיאטת דטוקס (Detox)

צלחת ירקות

טכניקה של דיאטה לניקוי מרעלים הינה טכניקה בשימוש ברפואה האלטרנטיבית הגורסת כי בגוף האדם מצטברים רעלים שונים המגיעים לגוף כתוצאה מזיהום של המזון, המים והאוויר.
ברפואה הקונבנציונלית נטען כי מעולם לא הוכחה כל יעילות משופרת בניקוי מרעלים באמצעות הדיאטות הללו על פני המנגנונים הטבעיים של גוף האדם שמסוגלים לנקות את הגוף באופן טבעי. נראה כי עיקר התועלת בדיאטות הניקוי מרעלים היא בעובדה שבדיאטות אלו נמנעים ממזון מעובד ומצריכה מרובה של סוכר.
בדיאטות ניקוי רעלים עושים שימוש בצמחים שונים ובהגבלות תזונתיות שונות בכדי “לנקות את הגוף”.
קיימים הבדלים בין דיאטות הניקוי השונות אולם, בדרך כלל בדיאטות אלו מבצעים תקופה מסוימת של צום, תפריט דיאטה נוקשה של ירקות ופירות חיים ושתייה מרובה של מים.
בחלק מהדיאטות ממליצים על ניקוי באמצעות שטיפת המעי (תהליך שנקרא: קולון הידרותרפיה).

דיאטות ניקוי רעלים משמשות גם להרזיה

מאחר בדיאטת ניקוי רעלים מגבילים בדרך כלל את צריכת המזון (צום או הגבלת מזונות שונים) ולכן גם את כמות הקלוריות הנצרכת, הרי שלא מעט אנשים עושים שימוש בדיאטות אלו לצורך הרזיה.
בדרך כלל, דיאטות אלו אינן מזיקות וביצוע הדיאטה אמור להמשך לתקופת זמן מוגבלת, אבל בכל מקרה רצוי להיוועץ באיש מקצוע (הרופא המטפל או דיאטן קליני) בכדי לוודא שהדיאטה לא עלולה לגרום לכם לנזק בריאותי.

 

סוגי דיאטות לניקוי רעלים:

קיימים לא מעט סוגים של דיאטות לניקוי רעלים. להלן רשימה חלקית של דיאטות אלו עם תקציר אודות מאפייני הדיאטה.
שימו לב! המידע הוא למטרות אינפורמטיביות בלבד, אין לראות בתיאור המצוין עבור כל דיאטה, כהמלצה לבצע את הדיאטה או כתמיכה בנכונותן של הצהרות מפתחי הדיאטה.

דיאטת לימון וסירופ מייפל (דיאטת מאסטר קלין – Master Cleanser):
את דיאטת לימונים מבצעים למשך 10 ימים. במהלך ימים אלו צמים ושותים מים עם 2 מלח ים או כוס תה צמחים משלשל ו6 עד 12 כוסות של לימונדה עם סירופ מייפל ופלפל חריף.

דיאטת פירות ומשקאות חלבון:
דיאטה זו מבוצעת למשך 3 ימים ומטרתה (לטענת מפתחה) לגרום לניקוי רעלים. ביום הראשון שותים משקאות חלבון, סלט ירקות ועוף ולאחר מכן בשני הימים הנותרים צורכים רק פירות בכמות מוגבלת.

דיאטת ניקוי כבד:
דיאטה שנמשכת למשך תקופה של 4 שבועות ומטרתה לסייע לתפקוד תקין של הכבד. במהלך הדיאטה נמנעים ממזונות שונים ולאחר מכן מוסיפים אותם בהדרגה בכדי לאבחן תגובות שליליות לסוגי מזונות שונים. כאשר מזוהה תגובה שלילית לסוג מזון מסוים, יש להימנע ממנו למשך כל תקופת הדיאטה.

דיאטת 21 יום של מרתה וינייארד (Martha’s Vineyard):
דיאטה זו מתיימרת לגרום לכם לירידה של 21 ליברות (כ-10.5 ק”ג) ב-21 יום.
תפריט המזון בדיאטה זו מורכב בעיקרו מירקות טריים, תה צמחים ומרק ממחית ירקות. בנוסף, יש ליטול תוספי תזונה כמו: ויטמינים, אנזימי עיכול ומיץ אלוורה (מדובר בתפריט של כ-1000 קלוריות ביום).

דיאטת צום מיצים:
בדיאטת מיצים ניתן לצרוך רק מיצי ירקות ופירות. את הדיאטה מבצעים למשך מספר ימים ובתדירות של מספר פעמים בשנה. בנוסף, עושים שימוש באמצעים כמו: חוקנים, חומר משתן טבעי ותיסוף בפסיליום המופק מקליפות זרעי לחך (לפסיליום כושר ספיחת מים מאוד גבוה).

דיאטת תפוחים:
את הדיאטה מבצעים למשך יומיים ובה אוכלים רק תפוחים (עם קליפה) ללא הגבלה והשתייה המותרת היא רק תה צמחים ומים.

דיאטת אורז:
בדיאטת אורז משתמשים לניקוי מרעלים והעיקרון מאחורי הדיאטה הוא שהאורז מספק אנרגיה ומצד שני לא מעמיס על מערכות הגוף לעיכול האורז ובכך מתפנות מערכות הגוף לטפל ברעלים המצויים בו. מתחילים באכילת אורז ולאחר מכן מוסיפים בהדרגה ירקות וסוגי מזונות נוספים.
דיאטת המזון הנא:
דיאטת המזון הנא ( Raw Foodism) מושתת על צריכת תפריט תזונה המורכב ממזון צמחי לא מבושל.
לטענת תומכי הדיאטה, בישול המזון גורם להרס של אנזימים חיוניים, ויטמינים ומינרלים במזון.
דיאטת צום 24 שעות:
בדיאטה זו מבצעים צום של 24 שעות בתדירות של פעם או פעמיים בשבוע. בכדי לא להרגיש באופן משמעותי את הצום, ממליץ מפתח הדיאטה (Brad Pilon) לצום מהשעה 6 בערב עד לשעה 6 בערב שלמחרת. כך ניתן לקבל את היתרונות שבצום מבלי לצום למשך יום שלם. הטענה היא כי צום של יום אחד לא פוגע או מאט את קצב חילוף החומרים והשפעת הצום היא זהה לשבוע שלם של דיאטה עם הגבלת מזון.

מקורות מידע

ttp://www.mayoclinic.com/health/detox-diets/AN01334
http://www.everydiet.org/detox_diet.htm

About יורם 141 Articles
מידע בנושאי כושר, תזונה ובריאות.